_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________VÍTEJTE

Pár pravidel při návštěvě tohoto blogu:
1. Místo na vaše reklamy je ZDE
2. Pokud se váš komentář netýká článku, máte nějaké stížnosti nebo otázky, piště ZDE
3. Pište slušně. Ani já, a ani návštěvníci mého blogu, i kdybych jich bylo 5, nejsou zvědaví na sprosté výrazy a vaši vlastní gramatiku, kterou ani nechtějí luštit.
Pokud narazíte na nefunkční odkaz, byla bych ráda, kdybyste mi ho nahlásili ZDE. Samozřejmě mi tím pomůžete.
Užijte si návštěvu mého blogu. T


__________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

Forrest Gump

28. ledna 2009 v 19:00 | Teraxa |  Teraxy filmový svět


FORREST GUMP

USA, 1994

142 minut


Hlavní role: Tom Hanks

Snímek získal 6 Osarů a to za: Nejlepší film, Režisér, Herec HR - Tom Hanks, Scénář - A, Vizuální efekty a Střih + 7 nominací: Herec VR - Gary Sinise, Výprava, Kamera, Hudba, Zvuk, Střih zvukových efektů a Masky.OBSAH:

Zemeckisův film je brilantním shrnutím dosavadních režisérových poznatků o možnostech "comicsového" vyprávění. Formálně i obsahově nejméně konvenční z jeho snímků přesvědčuje komediálními gagy i naléhavě patetickým tónem. Jeho hrdinou je prosťáček Forrest Gump, typický obyčejný muž, který od dětství dělal, co se mu řeklo; do života si tak odnesl několik ponaučení své pečlivé maminky a osvědčené pravidlo, jež se mu hodí mnohokrát v nejrůznějších situacích: když se dostaneš do problémů, utíkej. Forrest se proutíká školou, jako hráč amerického fotbalu i univerzitou, potom peklem vietnamské války a zoufalstvím nad matčinou smrtí. Vždycky je totiž někdo nebo něco, co po něm skutečně či obrazně "hází kameny"; nakonec však Forrest poznává, že jsou i jiná řešení situací než útěk. Svůj život spojuje s kamarádkou ze školy Jenny, která pro něj zůstane provždycky jedinou láskou, s přítelem z vojny, černochem Bubbou, který dá směr jeho úvahám o lovu krevet, a s poručíkem Taylorem, jemuž ve Vietnamu zachrání život. Forrestova životní pouť od 50. do 80. let je koncipovaná jako totálně "bezelstné" vyprávění hrdiny, neschopného obecnějšího hodnocení situace. Forrest jako sportovec i jako válečný hrdina se setkává se slavnými lidmi, které nakonec vždycky někdo zastřelí (J.F. Kennedy, J. Lennon). Také jeho bližní umírají, ale on sám zůstává; empiricky se dopracovává od impulsivního "útěku" před životem k úvahám o lidském osudu a o Bohu. Soukromý hrdinův osud zároveň postihuje třicet let poválečných amerických dějin.

Snímek je doslova prošpikován nejrůznějšími kulturními i společenskými odkazy, viděnými ovšem bizarně naivním pohledem hlavního hrdiny, úzce soustředěným na několik hlavních nehodnotících hledisek. Film vedle výjimečného citu pro metaforu a vedle brilantních humorných scén překvapuje patetickým tónem a nezvyklou melancholií. Důležité místo zde mají technicky dokonalé triky ve stylu Allenova Zeliga, dovolující hrdinovi "vstoupit" do dobových dokumentů a setkat se tak s význačnými osobnostmi.


MŮJ NÁZOR:

Forrest Gump je jeden z nejlepších filmů, které byly natočeny. Vlastně mohu říct, že svého druhu je to nepřekonatelná špička.

Výkon Toma Hankse byl natolik realistický, že vnášel do filmu tu správnou realitu. Nebyl přehnaný a ani slabý. V takovýchto rolích se pozná, jak moc je herec ve svém oboru profesionál.

Líbil se mi Forrestův jednoduchý pohled na svět, jeho otázky a pochopení odpovědí. V jeho myšlení je neskutečný kus pravdy, aspoň tedy pro mě. Přijde mi, že lidé občas hledají v jednoduchých věcech zbytečně složitosti. Neuškodilo by se občas dívat na svět jeho očima.

Forrest jako prosťáček je neskutečně laskavý. Má optimistický pohled na svět a věří na dobrotu lidí, proto se jim snaží pomíhat. Lidé naopak jsou schopni jeho vlastní dobroty využívat.

Co jsem opravdu z tohohle filmu pocítila je, že se máme jako společnost i jako jednotlivci ještě hodně co učit. Místo laskavosti je v nás ukryté sobectví, místo pomocné ruky člověka spíše ještě shodíme.

Né prosťáčci, jako postava Forresta Gumpa, ale my se máme ještě hodně co učit o životě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama