_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________VÍTEJTE

Pár pravidel při návštěvě tohoto blogu:
1. Místo na vaše reklamy je ZDE
2. Pokud se váš komentář netýká článku, máte nějaké stížnosti nebo otázky, piště ZDE
3. Pište slušně. Ani já, a ani návštěvníci mého blogu, i kdybych jich bylo 5, nejsou zvědaví na sprosté výrazy a vaši vlastní gramatiku, kterou ani nechtějí luštit.
Pokud narazíte na nefunkční odkaz, byla bych ráda, kdybyste mi ho nahlásili ZDE. Samozřejmě mi tím pomůžete.
Užijte si návštěvu mého blogu. T


__________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

Girl Interrupted

23. dubna 2009 v 15:00 | Teraxa |  Teraxy filmový svět
GIRL INTERRUPTED
(Narušení)


USA/Německo, 1999


127 minut

OBSAH:


Píše se rok 1967 a sedmnáctiletá Susanna Kaysenová je stejná jako mnoho jejích vrstevníků: zmatená, nejistá a snaží se najít smysl v tom rychle se měnícím světě kolem sebe. Po (rodiči sjednané) návštěvě psychiatra se od něj ovšem dozví, že její chování se jmenuje nerozpoznatelné narušení osobnosti, projevované nejistotou o vlastní osobnost, dlouhodobých záměrech, výběru přátel a nejasným žebříčkem hodnot - a je okamžitě umístěna do psychiatrické léčebny. Tady Susanna poznává Lisu, Daisy, Georginu, Polly a Janet, pestrou skupinu mladých žen. Stanou se jejími nejlepšími přítelkyněmi a pomohou jí najít cestu k někomu, koho už dávno ztratila: k sobě samé.
MŮJ NÁZOR:


Film, na kterých bych se asi nepodívala, nebýt toho, že ho na svém blogu opěvovala Memorin.
Řekla jsem si, že se na něj teda mrknu. A udělala jsem dobře.

Po strašně dlouhé době mě nějaký film zaujal natolik, že jsem si ho po jeho skončení pustila znovu.

Nevím, jestli přesně dokážu vyjádřit ten pocit, co ve mě vyvolal. Ta ukázka nevinosti a také složité lidské duše byla neuvěřitelná. Vyvolávalo to ve mě otázku, kde se nachází hranice tzv. 'normálnosti' a kdy už je člověk považován za blázna.

Film neukazoval čistě jen cestu k 'uzdravení' Susanny, ale i problémy ostatních žen, s kterými se seznámila v léčebně. Jejich duše, které se mým pohledem zdáli čisté a neposkvrněné právě proto, že si našly vlastní svět, neuznávaný společností.

Co ale vyzdvihlo film na jeho opravdu vysokou úroveň byl výkon Angeliny Jolie v roli Lisy, která za něj také získala Oscara. Byl natolik opravdový a neuvěřitelný, že podle mého názoru zastínil i samotnou Winonu Ryder v hlavní roli.

Lisa pro mě byla ta nejzajímavější postava. Byla... jak to správně nazvat... nespoutaná. Chvílemi se opravdu dostávala na pomyslnou 'hranici'. Někdo, kdo vidí svět takový jaký je právě proto, že se neřídí jeho pravidly.

Když jsem viděla tento film, napadla mě jediná věc. Možná, že svět nemá blázny. Jsou to pouze lidé, kteří žijí s otevřenýma očima, a kterých se ostatní bojí jen proto, že některé věci je pro ně jednoduší přehlížet a žít napůl v slepotě. Nebo lidé, žijící ve vlastním světě, kde je jejich vlastní místo a hlavně srdce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Memorin Memorin | Web | 3. května 2009 v 21:40 | Reagovat

:-) Ano, byl úžsný!

2 teriwell teriwell | 11. května 2009 v 16:08 | Reagovat

Tvůj poslední odstavec se mi moc líbí... To souhlasím, jakmile totiž člověk začne vybočovat, je zle, a jak začne vybočovat takovým měřítkem, kdy je už považován za blázna, teprve. Pokud vím, psychiatři (i když asi ne všichni, řekla bych..., a snad to neříkám špatně) jsou takovými lidmi fascinováni a nepovažují je za blázny...

I já si říkám, kde je ta hranice normálnosti. Podle mě není, je to jen o tom, v jaké společnosti žiješ a kdo ji "určí". Pro každého přitom může být jiná a proto se setkáme i s takovými lidmi, kteří se nebojí vyjít na ulici ve vlastním stylu, i když možná šíleném... Myslím tím ty úplné extrémy... A proto, že tu hranici mámě každý jinou, někteří lidé pro mě už blázny jsou a asi bych je ani neoslovila, a jiní ne.... A nemohli by být mými známými, pro jiné zase ano...... A když vezmeme v potaz ty "klasické" blázny, duševně nemocné, zavíráne v léčebnách, oj, to bych asi popsala další odtavec. :)

Film znám, ale tuším, ještě jsem ho neviděla, nebo jen pár scén.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama