_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________VÍTEJTE

Pár pravidel při návštěvě tohoto blogu:
1. Místo na vaše reklamy je ZDE
2. Pokud se váš komentář netýká článku, máte nějaké stížnosti nebo otázky, piště ZDE
3. Pište slušně. Ani já, a ani návštěvníci mého blogu, i kdybych jich bylo 5, nejsou zvědaví na sprosté výrazy a vaši vlastní gramatiku, kterou ani nechtějí luštit.
Pokud narazíte na nefunkční odkaz, byla bych ráda, kdybyste mi ho nahlásili ZDE. Samozřejmě mi tím pomůžete.
Užijte si návštěvu mého blogu. T


__________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

Speak

21. dubna 2009 v 16:00 | Teraxa |  Teraxy filmový svět
SPEAK
(Muv)


USA, 2004


89 minut
Hlavní role: Kirsten StewartOBSAH:


Melinda Sordino je mladá dívka chodící do deváté třídy. Nyní začal nový školní rok. Je samozřejmé, že nikdo se na školu netěší, ale ona obzvláště. Všichni její přátelé se k ní totiž po té osudné noci otočili zády a dívají se na ni skrze prsty. Dokonce i její nejlepší kamarádky, s nimiž se přátelila už mnoho let. Melinda je otřesená zážitkem a snaží se na to zapomenout a žít dál, jenže nic nejde tak lehce. Vzpomíná na ten osudový den, ve kterém se to všechno stalo, a vzpomínky vyplouvají na povrch. Ve škole se s ní nikdo nebaví, Melinda se zhorší v učení. Nejstrašnější na tom však je to, že její rodiče nic netuší a myslí si, že je vše v naprostém pořádku. Chudák dívka marně hledá někde oporu.
MŮJ NÁZOR:


Tenhle film se mi opravdu líbil. Nejen vlastním tématem, které tu nechci moc rozvádět, ale především svou realitou, která v něm byla cítit.

Říká se: 'V nouzi poznáš přítele,' a v tomto filmu to platí dvojnásob. Melinda během jedné noci přišla o své přátele a dostala se za pomyslnou bariéru od jejích nových spolužáků. Místo, aby poslouchali a podali pomocnou ruku, byli hluší a nepřátelští.

Usadila mě jedna věta: 'Zajímalo by mě, jak dlouho bude trvat, než si někdo všimne, že jsem přestala mluvit.'
Přemýšlela jsem, jak dlouho by trvalo, než si někdo všimne, že jsem já přestala mluvit. Ačkoliv mám občas období, kdy bych nejradši něřekla ani slovo, je to nemožné. Ticho vyvolává otázky typu: 'Jsi v pořádku?' 'Není ti něco?' a tak je prostě jednoduší odpovědět, což ale člověka nenutí k tomu, aby mluvil pořád.

Když pohlédnu na Melindu a vztahy okolo ní, myslím, že ta by asi takový problém neměla. Rodiče komunikují stylem, že na otázku si sami odpoví, u spolužáků je to práskačka a proč odpovídat egocentrickému dějepisáři... Jediným takovým světlým bodem mi přišel učitel výtvarky (Steve Zahn), díky jehož otevřenosti a cítění měl k Melindě blíž, než kdokoliv jiný. A možná i Dave Petrakis (Michael Angarano), jediný spolužák, který nemá problém s ní prohodit slovo a na požádání jí i pomoci.

Melinda také ve své osamělosti začala díky učiteli kreslit. Moc se mi líbila scéna, kdy k Vánocům dostala skicák a křídy... Konečně jsem měla aspoň na chvíli pocit rodinného sounění. Protože taky kreslím ráda, tak to pro mě bylo něco... asi posvátného. Né každý rodič totiž z pozorování dokáže něco vyčíst.

Nakonec se dá říci, že se vše v dobré obrátilo. Melinda pochopila, že tady prostě není úniku a nezbývá než se postavit problému čelem a bojovat. Schovávat se prostě nic nezmění.

Nečekejte komedii, ale ani vysloveně tragédii. Jde o propracovaný, trochu psychologický film, který vás bude postupně vnášet do tajů osudné noci a představovat charaktery jednotlivých postav. Mě osobně nejvíce učaroval Steve Zahn, jehož jsem měla zatím možnost vidět pouze ve slaboduchých komediích, a který zde ztvárnil pro mě úžasnou roli učitele výtvarky. Právě z něj jsem měla pocit, že všechno nemusí být tak špatné jak se zdá, a že Melinda není zase úplně tak sama.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Memorin Memorin | Web | 3. května 2009 v 21:39 | Reagovat

Taky jsem si tento film stáhla, ještě se na něj musím kouknout. Mám mocráda Kirsten Stevart, ačkoliv Stmívání jsem ještě neviděla. :-)
Teď Mluv chci vidět ještě víc.

2 teriwell teriwell | 11. května 2009 v 14:55 | Reagovat

Tak to mě teda dooost zaujalo, to musím vidět!! Už se jdu poohlídnout... Herečku mám ráda a děj filmu, to já můžu. A kreslení, to je něco, co se mě dost týká..... Už se na film těším.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama